...

Notice

2017 STEAM CUP MALAYSIA Results

Page infomation

Writer Lucy Oh Date17-05-26 14:48 Hit464회

Content

2017 STEAM CUP MALAYSIA

 

ROBOT SOCCER JUNIOR
1st Winner:2nd Winner:
"The Dark Knights - Junior""Team Shadow"
(Setapak - Diamond Square)(Kota Damansara)
- Lim Yi Hong (captain)- Yau Kai Jie (captain)
- Yip Kah Keng- Chew Chen Qing
- Ilhammencez Bin Mohd Rasyidi- Rodhan A/L Victor
3rd Winner:4th Winner:
"Jacky Robot""Joker Squad"
(Klang - Taman Eng Ann)(Subang SS19)
- Kenny Chin Guan Yu (captain)- Choon Joe Ken (captain)
- Tan Garrick- Choon Joe Jack
- Khoo Zi Hao- Daniel Hoo
5th Winner:5th Winner:
"Fantastic""Blue Legend"
(Klang - Kapar)(Kepong - Metro Perdana)
- Chun Chang Xian (captain)- Wan Wai Lun (captain)
- Devesh S/O Balamurugan- Wong Yi Shen
- Chew Min Yao- Song Jia Jun
5th Winner:5th Winner:
"1st Centurion""Ultimate 9"
(Subang SS19)(Subang 2)
- Tan Zhi Xuan (captain)- Fabian Chean Ee Chen (captain)
- Ethan Kang- Chong Ka Yong
- Brian Chew- Dharainesh A/L Ravindran
5th Winner:5th Winner:
"Black Eagle""RS-B"
(Kepong - Metro Perdana)(Teluk Intan)
- Amanda Tay Yi Tong (captain)- Ng Ze Qi (captain)
- Lai Yao Cheng- Thong Hou Lun
- Ng Yong Sheng- Chew Tian Le
5th Winner:5th Winner:
"Oynx 1""Kyogre"
(Subang 2)(Klang - Taman Eng Ann)
- Nick Yong Jing He (captain)- Goh Jun Guan (captain)
- Chia Poh Tze- Foo Xiang Hao
- Loh Rong James- Asthon Teh Jun Xun

7-SJ.JPG
 

ROBOT SOCCER SENIOR
1st Winner:2nd Winner:
"Infinite""The Return of Avengers"
(Klang - Taman Eng Ann)(Setapak - Diamond Square)
- Chew Yee Sheng (captain)- Gan Jing Ni (captain)
- Ng Yan Ming- Tan Shue Shuen
- Tan Jing Wey- Gan Jing Ying
3rd Winner:4th Winner:
"KP Brothers""The Ignika"
(Port Dickson)(Kota Damansara)
- Kumaragurubharan A/L Nadesan (captain)- Dennis Tan Wen Khang (captain)
- Kuganraj A/L Ramesh- Chum Heng Seng
- Pavindran A/L Sanger-

7-SS.JPG
 

ROBOT VOLLEYBALL JUNIOR
1st Winner:2nd Winner:
"RV-A""Guardians of Robots"
(Teluk Intan)(Kota Damansara)
- Ong Yu Xiang (captain)- Chin Jian Wei (captain)
- Chen Jia Le- Liang Fu Yee
- Liew Khai Hong- Asthon Ng Kong Yi
3rd Winner:4th Winner:
"Suroboyo""Setiabudi Volleyball Junior"
(ID Robotis KidsLab (Indonesia))(Setiabudi)
- Athreya Samuel Arcelioputra (captain)- Eddie Johan Bin Mohd Izwan (captain)
- Ghifari Mukti Wibowo- Muhammad Alif Afiq Bin Kamal
- Yip Cheng Jie- Faris Fauzan B Faudzilah

7-VJ.JPG
 

ROBOT VOLLEYBALL SENIOR
1st Winner:2nd Winner:
"Sliver Storm""N.C.K."
(Kepong - Metro Predana)(Kota Damansara)
- Loo Ken Meng (captain)- Nisha Najihah (captain)
- Tang Voon Yue- Choong Kah Ming
- Wong Jun Qi- Khoo Zi Ming
3rd Winner:4th Winner:
"The Champ - Rocky""Intel 8 Titan"
(Setapak - Diamond Square)(Kajang - Bandar Teknologi Kajang)
- Lee Yein (captain)- Loh Huey Yong (captain)
- Yoon Min Seo- Gan Yee Hong
- Chae Hyunsuk- Oswald Yap Tingzhe

7-VS.JPG 

 

https://steamcupmalaysia.joomla.com/

 

 

 

 

 

  • 페이스북으로 보내기
  • 트위터로 보내기
  • 구글플러스로 보내기